ביקורת פנימית

ביקורת פנימית

 מהי ביקורת פנימית?

ביקורת פנימית היא תהליך של בחינה, הערכה וניתוח של הסיכונים על מנת לזהות תחומים בהם יש חולשות בעסק או בארגון. תפקידו של משרד רואי חשבון בשירותי ביקורת פנימית לתאגידים, גופים מוסדיים, גופים ציבוריים ומשרדי ממשלה הולך וגובר עם השנים. בואו נבין מדוע.
ככל שיותר אנשים מבינים את חשיבותם של משרדי רואי חשבון, הם מבינים ששירות ביקורת פנימית יכול לייעל את הפעילות העסקית, לחסוך כסף, למנוע סיכונים וסיבוכים מול רשויות המיסים ועוד. ישנן מספר דרכים שבהן משרד רואי חשבון יכול לסייע באמצעות שירותים אלו. המשרד יכול לספק מומחיות בפעילויות ביקורת, כגון ביצוע ביקורת משפטית או סיוע בניהול ביצועים, חשבונאות ועוד.

מה חשוב לדעת על שירות ביקורת פנימית ע"י רואי חשבון?

רואי חשבון יכולים גם להציע הנחיות כיצד לשפר את הדיווח הכספי, ולעמוד בדרישות הרגולטוריות. בין היתר, שירות ביקורת פנימית עשוי לכלול סקירה של בקרות פנימיות על דיווח כספי. זאת, כדי לקבוע אם יש פגמים פוטנציאליים בבקרות שייתכן שהובילו לדוחות כספיים לא מדויקים שהוצאו על ידי הישות העסקית או הארגונית. 

עם ההתקדמות בטכנולוגיה, משרד רואי חשבון קיבל יותר ויותר הזדמנויות לסייע לתאגידים בשירותי הביקורת הפנימית שלהם. בצמוד לכך, בימינו הטכנולוגיים, משרדי רואי חשבון משתמשים בכלים טכנולוגיים מתקדמים כדי להעריך סיכונים, לבצע ביקורות פנימיות, לשפר תהליכים עסקיים ועוד.

כיצד רואי חשבון יסייעו עם ביקורת פנימית?

חלק מהדרכים שבהן חברות רואי חשבון יכולות לסייע בשירותי הביקורת הפנימית, הן באמצעות ניתוח נתונים, ניהול סיכונים והבנת-עומק של דוחות כספיים. הם גם מציעים שירותי חשבונאות משפטית ומספקים ייעוץ לגבי מערכות סליקה, מערכות ממשל, מערכות ניהול נתונים של חברות, ארגונים, עסקים קטנים ועוד. 

אם אתם זקוקים לסיוע ממשרד רואי חשבון עבור פרויקט מסוים, אל תהססו לפנות אליהם דרך האתר שלהם. אבל כמו כן, תמיד תקפידו גם על שיחה טלפונית ופגישת ייעוץ של פנים מול פנים עם רואי החשבון שלכם.

בכל ארגון וגוף ביקורת פנימית תתנהל אחרת 

ביקורת פנימית היא דרך חשובה לסקור ולנטר (ניטור מידע) את ביצועי החברה שלך. רמת המורכבות בתהליך הביקורת משתנה בכל ארגון. ישנם כמה ארגונים שיכולים להיקלע לסיכון נמוך יחסית עם פחות מאמץ מעורב, בעוד שאחרים עשויים לדרוש ביקורת מעמיקה יותר.

שירות ביקורת פנימית מתבצע ע"י משרד רואי חשבון המתמחה בביצוע ביקורות מסוג זה. אבל זה לא מספיק. מעבר לכך שהמשרד מספק את השירות, הוא צריך באמת להתמחות בו. אחרת, זה עלול לעלות לארגון כסף במקום שהשירות יחסוך אותו. כמו כן, זכרו כי שירות ביקורת פנימית חייב להינתן תוך ידיעה מוחלטת ומעמיקה עם החוק וחבויות המס. אחרת, השירות, לא רק שלא יסייע עסקית, אלא יהיה עלול לסבך את הארגון עם החוק או רשויות המס.

ביקורת פנימית

חלק משירותי המשרד:

  • מתן שירותי ביקורת פנימית לתאגידים, גופים מוסדיים, גופים ציבוריים ומשרדי ממשלה כשרות במיקור חוץ או באחריות אישית של שותף בכיר המכהן כנושא משרה בגוף המבוקר .
  • ביצוע סקר בקרת סיכונים וסקר בקרה פנימית בארגונים,  מיפוי תהליכי עבודה, איתור נקודות חולשה, זיהוי סיכונים מהותיים וגיבוש תוכנית עבודה על בסיס ממצאי הסקר.
  • ביצוע ביקורות בתחומים ו/או בנושאים מיוחדים על פי תוכנית העבודה או אד- הוק על פי בקשת הלקוח– שכר עובדים, רכש ומכרזים, ציות רגולטיבי, ביצוע חוזים קבלניים ועוד.
  • כתיבת נהלים לארגונים ו/או עדכון נהלים קיימים והתאמתם לשינויים בדרישות הרגולציה ו/או תהליכי העבודה, אכיפה מנהלית וסיוע בהסמכת ארגונים על פי תקן ISO .

משרד רואי חשבון עם וותק מעל 25 שנה המטפל במתן שירותי ביקורת לעסקים. פנו אלינו לקבלת הצעת מחיר לשירותי ביקורת וייעוץ – 03-6367800.

שאלות ותשובות נפוצות

מי חייב לבצע ביקורת פנימית?

כל ארגון, עסק, חברה וכדומה יכולים לבצע ביקורת פנימית, מנגד, ישנם ארגונים וגופים ציבוריים אשר חייבים בביצוע ביקורת פנימית. בין ארגונים אלו ניתן למנות משרדי ממשלה, חברות ממשלתיות, רשויות מקומיות, בנקים, חברות ביטוח, חברות ציבוריות, חברות לתועלת הציבור ועמותות בעלות מחזור שנתי מעל 10 מליון ש"ח, אגודות שיתופיות, קופות החולים, ועוד.

מי כשיר לשמש כמבקר פנימי?

החוק קובע שאדם הראשי לשמש כמבקר פנימי, נדרש להיות עו"ד, או רואה חשבון, או בעל תואר אקדמי בארץ או בחו"ל. בנוסף, עליו להיות תושב ישראל, ללא ברשעה בעבירה שיש עמה קל ואותו אדם צבר ניסיון של לפחות שנתיים בעבודת ביקורת, או השתתף בהשתלמות מקצועית שאושרה על ידי הועדה לענייני השתלמויות.
בפועל, ברוב המקרים, חברות וארגונים מעדיפים לבצע ביקורת פנימית בעזרת משרד רואה חשבון חיצוני ייעדי לפעילות זו.

מהי מטרת הביקורת הפנימית?

ביקורת פנימית באה במטרה לאתר ולהראות להנהלת הארגון על כשלים בתהליכים וסיכונים בפעולות בתוך הארגון. בעזרת ביקורת פנימית ניתן לנתח ולתקן כשלים ולצמצם סיכונים עתידיים.

רו"ח קובי גינזבורג

רו"ח קובי גינזבורג

רו"ח קובי גינזבורג הוא מוסמך במינהל עסקים מאוניברסיטת תל אביב (MBA) ובמשפטים (LLM) מאוניברסיטת בר אילן. כמו כן, הוא מבקר פנימי וחבר בלשכת רואי החשבון בישראל ובבריטניה. קובי גינזבורג נמנה על הרו"חים המובילים בארץ ומעל ל-35 שנות ניסיון בתחום ראיית החשבון.

מאמרים
Call Now Button דילוג לתוכן