ביקורת חקירתית

ביקורת חקירתית

מהי ביקורת חקירתית?

ביקורת חקירתית ע"י משרד רואי חשבון, היא סוג של ביקורת חיצונית הנערכת במקרים של חשד להונאות, תרמיות עסקיות, גניבת כספים בארגון, שימוש בתקציבי החברה שלא בהוראת החברה ועוד. כדי לבצע ביקורות חקירתיות בצורה המדויקת ביותר, יש צורך להיעזר במשרד רואי חשבון ממוקצע ומנוסה עם מוניטין של שנים. 

ביקורת חקירתית מבוצעת בדרך כלל על ידי משרד רואי חשבון. הביקורת משתמשת בתוכנות ייעודיות כדי לחשוף דיווח כספי-הונאה, הפרות אפשריות של כללים אתיים, חוסר ציות לחוקים ולתקנות ומקרים של הונאה עסקית בקנה מידה מצומצם ונרחב גם יחד. בכל מקרה כזה, משרד רואי החשבון יבצע את החקירה הפנימית שיורדת לעומק הבעיה. 

כמה זמן לוקח לספק דו"ח ביקורת חקירתית? 

לאחר השלמת החקירה המלאה, רואי החשבון יספקו דו"ח של ביקורת בארגון, אשר עשוי להתבצע תוך שעות, ימים או חודשים ויותר (תלוי ברמת המורכבות ובגודל הארגון). השירות הזה של ביקורת חקירתית זמין ביותר מ-50 מדינות העולם ונמצא בשימוש תאגידים בכל רחבי העולם.

משרד רואי חשבון חקירתי מספק למעשה סוג של ראיית חשבון ציבורית ותאגידית. כמו כן, משרדי רואי חשבון יכולים לעבוד מול גופים ממשלתיים, ארגוני ענק וחברות אשר מספקות שירותים ומוצרים בכל העולם. לרואי החשבון ניתנת הזכות החוקית לערוך חקירות על רישומים פיננסיים ועניינים אישיים של אדם או ארגון עסקי.

מה יבחנו רואי החשבון בביקורת חקירה? 

בביקורת חקירה, רואי החשבון יבחנו את כל ההיבטים של הדוחות הכספיים של החברה כדי לקבוע אם הם תואמים את כללי החשבונאות המקובלים בארגון ועל פי החוק. ביקורת חקירה היא סוג של חקירה פיננסית הנערכת על ידי משרד רואי חשבון. זאת, כאשר מטרת הביקורת היא לזהות ולהעריך את פעילות החברה. 

כמו כן, רואי החשבון ינסו לקבוע האם החברה עמדה בחוק ובמטרותיה המוצהרות או לא. אם החברה לא עמדה בחוק בעקבות הונאות כספיות ועסקיות בתוך הארגון, משרד רואי חשבון עם מספיק ניסיון אמור לדעת כיצד לפתור את הסוגייה הזו. במילים אחרות, לאתר את העובד או העובדת שהונו את הארגון. 

מה עוד בוחנת ביקורת חקירתית? 

ביקורת חקירתית בוחנת את פעולת החברה, הונאות אפשריות, ראיות לביצוע עסקאות שלא בהוראת החברה, עסקאות ותחומי עניין נוספים. מטרת ביקורת חקירתית היא לספק מידע מספיק מקיף למטרות תביעה, לרבות הגשת כתבי אישום כחוק. זאת ועוד, ביקורת חקירתית ע"י רואי חשבון עשויה לכלול גם את ההיבטים הבאים: 

  1. אם התרחש משהו חשוד בארגון מבחינה פיננסית. 
  2. אם יש הפרות כלשהן שחובה לבחון לעומק.
  3. אם היו חישובים שגויים במהלך שנת המס הנוכחית, או בדיעבד. 
  4. אם הייתה טעות בחישובי חבות מס, טעויות פיננסיות לא מוסברות ועוד. 

ביקורת חקירתית היא גם הזדמנות לבחון חוזקות וחולשות 

ביקורת חקירתית היא גם הזדמנות להעריך את החוזקות והחולשות של חברה או גוף ציבורי המפוקח על ידי מבקר חיצוני (משרד רואי חשבון). ביקורות יכולות להתבצע הן על ידי המבקרים החיצוניים והן על ידי המבקרים הפנימיים של החברה או הגוף הציבורי. מטרת כל ביקורת חקירתית היא להציג ראיה אובייקטיבית לגבי האם החברה פעלה על פי החוקים והתקנות הקיימים.

מתן שירותי ביקורת חקירות על ידי משרדי רואי חשבון מתמקדים בעיקר בסיוע לחברות להבין את הדוחות הכספיים שלהן. כך, שיוכלו חברות וארגונים לקבל החלטות לגבי פעילותן העתידית. חברות שאינן מסוגלות לגשת למידע זה מתוך עצמן, עשויות להסתייע בסיוע מקצועי מרואי חשבון המספקים להן דוחות מפורטים והמלצות כיצד לשפר את פעילותן.

חקירה פיננסית למטרת גילוי הונאה בארגון 

ביקורת חקירה היא סוג מיוחד של חקירה פיננסית המבוצעת על מנת לקבוע אם ישות הייתה מעורבת בהונאה או בפעילות בלתי חוקית. ניתן לתאר את המונח 'ביקורת חוקרת' גם כביקורת פיננסית, והיא מבוצעת בדרך כלל על ידי רואי חשבון או רשויות אכיפת חוק. במילים אחרות, אם אתם חושדים בפעילות לא תקנית בארגון, יהיה כדאי לבצע ביקורת חקירתית באופן עצמאי ולפני שרשויות המס יגיעו אליכם בעצמן. 

כמו כן, יש לזכור כי שירות ביקורת זה הוא סוג של ביקורת העוקבת אחר תהליך ספציפי. בד"כ, לבחינת ענייניו הכספיים של ארגון או אדם. מתן שירותי החקירות מתייחסים לפעילויות הכרוכות בביצוע ביקורת ובחקירת פוטנציאל הונאה. בסופו של דבר, משרד רואי חשבון מבצע חקירות אלו בשם לקוחותיו ופועל לטובתם. זאת, על מנת לוודא שהם אינם נתונים לפעולות הונאה בארגון. 

מי צריך ביקורת חקירתית ע"י רואי חשבון? 

מתן שירותי חקירות על ידי משרדי רואי חשבון נעשה בעיקר עבור הגופים הציבוריים והעסקים, כמו בנקים, בתי חולים וארגונים בין לאומיים. לא כל החברות זקוקות לשירות למניעת הונאה, אך הן עדיין יכולות להיעזר בייעוץ מקצועי של רואי חשבון עם ניסיון ומוניטין. 

זה יכול לעזור לארגונים להתחיל ברגל ימין בטיפול בפעילויות שעלולות להיות הונאה. זה גם יכול לעזור להם לזהות את פרופיל הסיכון שלהם ולנקוט באמצעי מניעה נגדו. מה שנקרא: "להקדים תרופה למכה". 

  • מתן שירותי ביקורת חקירתית לעסקים ולגופים ציבוריים.
  • ביקורת לאיתור הונאות ומתן ייעוץ מקצועי בנוגע למניעת הונאות.
  • עריכת סקר בקרה פנימית לאיתור סיכונים ו/או נקודות תורפה.
  • אומדן היקף הנזקים כתוצאה מהונאות ותרמיות.
  • תמיכה מקצועית בעבודת גורמי אכיפת החוק והיועצים המשפטיים.
  • ביצוע ביקורות חקירתיות עבור גופים ציבוריים ומשרדי ממשלה.

שאלות ותשובות נפוצות

מהי תוכנית למניעת מעילות והונאות?

ברור לכל ארגון שעדיף למנוע מעילות והונאות לפני שהן מתרחשות, מאשר "לסגור את האורווה אחרי שהסוסים ברחו". לשם כך יש צורך בתכנית מובנית, בפיקוח רואה חשבון.
תוכנית מניעת מעילות אופטימלית כזו מגדירה מסגרת הכוללת שילוב הן של נהלים מוגדרים והן ציוד ייעודי להקטנת האפשרות למעילה או הונאה יחד עם יישום הליכי ביקורת וחקירה בכל מקרה של חשד לעבירה או "תקלה". המרכיב הסופי הוא בניית נוהל למידה מטעויות והטמעת לקחים.

מהם נהלי ביקורת חקירתית?

הערכת סיכונים – מיפוי סיכוני מעילה והונאה אליהם הארגון חשוף במסגרת תחומי הפעילות העסקיים השונים שלו.בניית תהליכי עבודה עדכניים – על בסיס המדיניות והנהלים של הארגון, כדי לחזק ולשמר אתיקה ארגונית ולמזער סיכוני מעילות והונאות.
שילוב דירקטוריון הארגון – הן לשם מעקב ובקרה, הן לשם דחיפה להטמעה, והן לשם אכיפה של התכנית. הדירקטוריון צריך לתת מקום לדיווחים תקופתיים על יישום התכנית.
ניתוח נתוני מערכת המידע הארגונית לזיהוי ואיתור מוקדם של פעילויות חשודות

משרד רואי חשבון המתמחה במתן שירותי ביקורת ובדיקה חקירתית, איתור סיכונים ונזקים בחברות.
חשד למרמה? אנחנו נמצא איפה הכסף. 
פנו אלינו עוד היום! 03-6367800

רו"ח קובי גינזבורג

רו"ח קובי גינזבורג

רו"ח קובי גינזבורג הוא מוסמך במינהל עסקים מאוניברסיטת תל אביב (MBA) ובמשפטים (LLM) מאוניברסיטת בר אילן. כמו כן, הוא מבקר פנימי וחבר בלשכת רואי החשבון בישראל ובבריטניה. קובי גינזבורג נמנה על הרו"חים המובילים בארץ ומעל ל-35 שנות ניסיון בתחום ראיית החשבון.

מאמרים
Call Now Button דילוג לתוכן