חברות בעמ

חברות בע"מ

שירותים מתקדמים בראיית חשבון, פיננסים וניהול עסקי חכם 

משרד רואי חשבון הוגן, גינזבורג, יודלביץ' ושות' מתמחה בליווי מקצועי, מקיף ומותאם אישית של חברות בע"מ במגזר העסקי הישראלי, בכל תחומי הפעילות. משרדנו כול צוות רחב ומנוסה של רואי חשבון, עורכי דין, יועצי מס, יועצים כלכליים ועסקיים, חשבי שכר ואנשי הנהלת חשבונות – כך שאתם יכולים לקבל מטריית שירותים מלאה לחברה שלכם, במיקור חוץ ומגורם מיומן ומוביל בתחום החברות.  

בין אם אתם צריכים להקים חברה בע"מ "מאפס" או אחרי שהייתם כבר עוסק מורשה והעסק צמח ובין אם אתם חברה ותיקה שרוצה ליווי מקצועי ואיכותי יותר של משרד רואה חשבון מוביל, אנחנו במשרד רואי חשבון הוגן, גינזבורג, יודלביץ' ושות' מביאים את סט המיומנויות והכלים שאתם צריכים כדי להצליח, לצמוח ולהתנהל נכון מבחינה חשבונאית ופיננסית.  

מהותה של חברה בע"מ

מהי המהות של חברה בע"מ ומה בעצם מבדיל בינה לבין חברה רגילה? חברה בע"מ היא צורת ההתאגדות הנפוצה ביותר של עסקים בעלי היקף פעילות ומחזור עסקאות שנתי גבוה יחסית.
חברות בע"מ הן גם מנוע הצמיחה הכלכלי העיקרי במדינת ישראל. להוציא את העובדה שהן מספקות פרנסה לאחוז ניכר מהעובדים במדינה, בבסיסן עומד גם הרצון של הממשלה לעודד יזמות וכלכלה חופשית שתקדם את המדינה כולה.

חברה בע"מ היא השם הכולל לכלל התאגידים, מפעלים  יצרניים או בתי עסק שנרשמו ברשם החברות הממשלתי לאחר הקמתן. כל יזם אשר חפץ בהקמתה של חברה בע"מ קופץ אל "המים העמוקים" מבחינות רבות, ולכן גם יזדקק לשירותים מתקדמים בתחום ראיית החשבון. אלו כוללים ליווי פיננסי של הפעילות העסקית, שירותי ראיית חשבון מלאים, ייעוץ וליווי בתחום המיסוי, ניהול ספרי חשבונות ועוד היבטים רבים אחרים. 

הקמת חברה בע"מ מצריכה רישום ברשם החברות הממשלתי וקבלת מסמכי התאגדות ומספר ח.פ., כמו כן התהליך מצריך רישום תקין במע"מ, מס הכנסה, פתיחת תיק ניכויים ופתיחת תיק בביטוח לאומי לצורך דיווחי השכר של העובדים. בנוסף, יש היבטים חשבונאיים ופיננסיים רבים אחרים לחברה בע"מ – ניהול ספרים תקין, הפרשות סוציאליות ופנסיוניות של העובדים, ניהול תלושי שכר, מימון, דו"חות כספיים ועוד מכלול היבטים, חובות ודרישות.   

במדריך שלפניכם תוכלו למצוא מידע מעודכן אודות ההיבטים המרכזיים הקשורים בניהול החשבונות של חברות בע"מ, וכן מידע חיוני הקשור בחובות ובזכויות של חברות מהסוג הזה.

מהי המהות המשפטית של חברה בע"מ?

עוד בטרם נצלול לפרטים האחרים, כדאי להבין מהו הרציונל שעומד מאחורי הקמת חברה בע"מ. מדוע בע"מ (בעירבון – מוגבל). ובכן, ההסבר לכך די פשוט. כל התאגידים הללו הם בבחינת ישות משפטית הפועלת על פי שיקולים עסקיים מסוימים שנגזרו מן החזון של החברה. אותם שיקולים עסקיים כמעט תמיד יניעו לפעולה של הפקת רווחים כלכליים. 

וכאשר אנו עוסקים בכסף וכלכלה, מן הראוי שיתקיים מנגנון בלימה שיאזן את המשוואה. כך למעשה, בעלי החברות (או בעלי המניות) בחברה בע"מ אינם אחראים לחובות של החברה. כלומר, לא ניתן לתבוע את בעלי החברה במידה ונגרם עוול משפטי או כל אירוע חריג שהוא.

במילים אחרות, במהלך הפעילות של כל חברה בע"מ קיימים לה בעלים (הלוא הם בעלי המניות) להם אחריות מוגבלת על החברה. היא מוגבלת מאחר והם שילמו סכום כסף מסוים עבור אותן מניות, ובכך פוטרים עצמם מהליכי עיקול נכסים שנועדו כדי לכסות את חובות החברה.

מבחינה משפטית מדובר בהפרדה מוחלטת בין החברה לבין בעליה – הפעילות העסקית של החברה מנוהלת כיחידה עצמאית, ובעלי החברה מהווים גוף משפטי נפרד. 

 לאחר השלב המקדים, הוא שלב התכנון האסטרטגי והעסקי לפי תחום הפעילות של החברה, יש להמשיך ברישום של החברה. כל חברה בע"מ מחויבת על פי חוק להירשם תחת רשם החברות ולשלם את אגרת הרישום. נכון לשנת 2022, תהליך הרישום פשוט יחסית וניתן לעשות אותו גם באופן מקוון.

בתום הרישום מונפקים מסמכי ההתאגדות ומספר ח.פ.

כמובן שטרם תהליך הרישום וגם בצעדים הראשונים בהקמת החברה יש להתייעץ עם משרד ראיית חשבון מנוסה ומקצועי. 

מי רשאי להקים חברה בע"מ? החוק במדינת ישראל קובע שכל אדם רשאי לייסד חברה, כל אחד על פי השיקולים העסקיים, החזון ומטרות הרווח אותן הוא בוחר. במקרים יוצאי דופן הכוללים בין היתר חברות בע"מ שמטרותיהן נוגדות את החוק, הם משרתות מטרות בלתי מוסריות או לחילופין נוגדות את תקנות הציבור, לא ניתן להקים חברה בע"מ.

עידוד יזמות בעזרת הקטנת הסיכון

מהו הרציונל המשפטי מאחורי חברות בע"מ? שני המאפיינים העיקריים של החברות הללו – אישיות עצמאית ונפרדת מבעליה, והגבלת האחריות של בעלי המניות נועדו על מנת לעודד יזמים להשקיע בתחום העסקי מבלי לשפוט את הרגל ולקחת סיכונים גדולים מדי. לסיום נאמר שבכל מקרה, פירעון החובות של החברה לא יהיה באחריות בעלי המניות (גם אם מדובר בבעל מניות יחיד). זהו כמובן יתרון אדיר עבור כל יזם שמעוניין בהקמת עסק כזה או אחר?

אך כיצד בכלל ניגשים לתהליך ההקמה ובמה הוא כרוך?

הקמת חברה בע"מ – כל מה שצריך לדעת

אופי החברה

כל חברה בע"מ מוגדרת על פי אופי הבעלות שלה. קיימים שני סוגים עיקריים: חברה בע"מ ציבורית – רוב מניות החברה מוצעות לציבור ונסחרות בבורסות לנירות ערך  בארץ או בחו"ל, או חברה בע"מ פרטית – חברה זו מוחזקת בידי מעט מאוד בעלי שליטה, הם גם המנהלים שפועל של החברה / תאגיד.

נציין כי מלבד שני הסוגים העיקריים קיימות גם חברות בע"מ בעלות אופי ייחודי: למשל, חברות לתועלת הציבור (משרתת מטרות ציבוריות בלבד ואסורה בה חלוקת הדיבידנדים לבעלי המניות), או עסק חברתי בו החזון החברתי הוא הקו המנחה של החברה.

מיסוי

החל משנת 2018 חוקי המיסוי החלים על חברות בע"מ מחייבים תשלום מס בשיעור של 23% על כל רווח שהוא. מהי משמעות הדבר? בעוד שכיר או עצמאי יכולים להגיע לגובה מדרגת מס מקסימלית של 50%, אצל חברות בע"מ הרף המקסימלי הרבה יותר נמוך-כל עוד אינה מחלקת דיבידנד לבעלי המניות.

אגרה שנתית

מלבד הרישום ברשם החברות, על פי חוק החברות לשנת תשנ"ט, כל חברה בע"מ מחויבת לשלם מדי שנה את האגרה השנתית של החברות. נכון לשנת 2022, ניתן לשלם את האגרה בקלות באופן מקוון. 

חברה בע"מ מול עוסק מורשה

הדרישות החשבונאיות והרגולטוריות מחברות בע"מ מורכבות הרבה יותר בהשוואה לעסקים אחרים. עובדה זו מובילה לצורך בליווי שוטף של החברה מצד גורמים מוסמכים בתחום ראיית החשבון והמשפט.

בעל השליטה בחברה בע"מ מחויב בפתיחת תיק במס הכנסה (והגשת דיווח שנתי מדי שנה). לאחר מכן, החברה עצמה היא זו שתתנהל מול גופי המיסוי. זאת להבדיל מעוסק מורשה או פטור אצלם כל ההתנהלות מול הגופים היא ישירה של הבעלים.

מלבד הצורך בפתיחת תיק במס הכנסה ומע"מ, פתיחת תיק ניכויים ותיק ביטוח לאומי לצורך דיווח על העובדים, קיימים היבטים פיננסיים רבים אחרים – החל מניהול שוטף ותקין של ספר החשבונות, דרך התעסקות עם הפרשות סוציאליות לעובדים, ועד פנסיות, ניהול תלושי מזון, קרנות מימון, דו"חות כספיים חודשיים ושנתיים ועוד..

משרד רואי חשבון הוגן, גינזבורג, יודלביץ' ושות' מציע שירותי ייעוץ וליווי עסקי עבור חברות בע"מ. השירותים שלנו כוללים בניית תכניות עסקיות, תכנון וליווי אסטרטגי, סיוע בהיבטי מימון ומענקים לחברות, ניתן רווח / תועלת, הערכת שווי חברות, ניהול תזרים מזומנים, ביקורת חשבונות ועוד הביטים רבים נוספים.

חברה בע

שירותי המשרד לחברות בע"מ

 משרד רואי חשבון הוגן, גינזבורג, יודלביץ' ושות' מלווה חברות בע"מ לכל אורך שלבי חייהן ופעילותן, מפתיחת חברה ודרך מגוון תהליכי הצמיחה הרלוונטיים. כל חברה מקבלת שירות מקיף, מותאם אישית ומודולארי בהתאם לצרכיה ולמצב הרלוונטי. 

 • פתיחת חברה בע"מ והתנהלות תקינה מול כל הרשויות והגורמים הרלוונטיים.
 • שירותי ראיית חשבון מלאים ומותאמים אישית לחברה בע"מ.
 • הכנת דוחות כספיים שנתיים ותקופתיים לחברות בע"מ.
 • ייעוץ, ליווי וסיוע בהיבטי מיסוי לחברות – תכנוני מס בישראל ובחו"ל ומגוון אדיר של שירותי מיסוי רלוונטיים.
 • ייעוץ, ליווי ובקרה לגבי התנהלות חשבונאית תקינה – ניהול ספרים, דיווחים לרשויות המס, תשלומים וכיוצא באלו. 
 • שירותי הנהלת חשבונות ושכר במיקור חוץ.
 • ייעוץ וליווי בהקשר של הטמעת, ניהול ותפעול מערכות מידע עסקיות וארגוניות.
 • בניית תכניות הבראה לחברות, כולל פיקוח על יישומן.
 • ייעוץ כלכלי ובקרה תקציבית לחברות וארגונים.
 • שירותי ניהול סיכונים מתקדמים לחברות בע"מ, כולל אפשרות להדרכות ובקרת סיכונים.
 • ניהול תהליכי ביקורת פנים בחברות וארגונים.
 • ביצוע ביקורות חקירתיות לחברות, מוסדות וגופים ציבוריים, איתור ומניעת הונאות ומעילות.

שאלות ותשובות נפוצות

מה היתרונות של חברה בע"מ על פני עוסק מורשה?

חברה בע"מ מפרידה בין נכסי העסק ונכסיו הפרטיים של הבעלים, כך שבמקרה ונוצרות בעיות פיננסיות בחברה, הנכסים האישיים לא יהיו נגישים לנושים.
חברה בע"מ יכולה להעביר את העסק מיד ליד או ליורשים.
חברה בע"מ מאפשרת גמישות בגיוס משקיעים, מיזוגים וכד'.
המיסוי על חברה בע"מ נמוך מעט יחסית למיסוי על עוסק מורשה.
חברה בע"מ נתפסת כרצינית ומשמעותית יותר מאשר עוסק מורשה.

מה החסרונות של חברה בע"מ על פני עוסק מורשה?

תהליך פתיחת חברה בע""מ מורכב יותר מאשר תיק עוסק מורשה.
עלויות רישום החברה ותשלומי האגרה השנתית גבוהים.
הנהלת החשבונות ושירותי ראיית החשבון יקרים יותר.
נטל מס גבוה על רווחים מחולקים, לעומת מדרגות מס להן כפוף העוסק המורשה.
פירוק חברה בע"מ יכול להיות תהליך ארוך מייגע ויקר…
לא כל עיסוק יכול לפתוח חברה בע""מ כמו למשל: עורך דין או רואה חשבון.

מהו התהליך לרישום החברה?

רישום אצל רשם החברות – כולל פרטים כמו: כתובת החברה, שמות יזמים, בעלי מניות, דירקטורים, אחוזי החזקת מניות, תקנון, תצהירים ועוד, כשהכל מאומת על ידי עורך דין.
פתיחת חשבון עסקי הכולל הגשת מסמכים החל מתקנון החברה ופרוטוקול למורשי החתימה, ועד למסמכים לפי דרישת הבנק.
פתיחת תיקים ברשויות – תיק במע""מ, מס הכנסה ובביטוח הלאומי.
שכירת רואה חשבון שיכול גם לייעץ בתהליך וגם לבצע אותו עבורכם, וכמובן בהמשך – להגיש את הדוחות הנדרשים.

מחפשים משרד ראיית חשבון מקצועי, אמין ומנוסה לליווי החברה שלכם לעבר צמיחה כלכלית והתנהלות פיננסית חכמה? פנו היום למשרד רואי חשבון הוגן, גינזבורג, יודלביץ' ושות' והעלו את החברה שלכם על מסלול המראה להצלחה.

רו"ח קובי גינזבורג

רו"ח קובי גינזבורג

רו"ח קובי גינזבורג הוא מוסמך במינהל עסקים מאוניברסיטת תל אביב (MBA) ובמשפטים (LLM) מאוניברסיטת בר אילן. כמו כן, הוא מבקר פנימי וחבר בלשכת רואי החשבון בישראל ובבריטניה. קובי גינזבורג נמנה על הרו"חים המובילים בארץ ומעל ל-35 שנות ניסיון בתחום ראיית החשבון.

מאמרים
Call Now Button דילוג לתוכן