עוסק פטור? ככה תדע לבחור רואה חשבון

השאלה כיצד לבחור רואה חשבון עסקי היא שאלה מעט מורכבת, אבל לכל דבר יש פתרון. במקרים רבים, זה יכול להיות קשה למצוא מישהו שיש לו את הכישורים והניסיון שאתם צריכים. והאמת היא, שבמיוחד כשאתם רק מתחילים בהרצת עסק חדש או פותחים עסק כעוסק פטור במס הכנסה. 

בעזרת הטיפים והדגשים הבאים, נוכל להבין כיצד לאתר משרד רואי חשבון מקצועי וצוות של הנהלת חשבונות. ואם יש טיפ אחד באמת חשוב, הרי שזה הטיפ של בקשת המלצות ואסמכתאות. דרך טובה לקבוע אם רואה חשבון מוסמך היא לבקש אסמכתאות מלקוחותיו הקודמים. באופן אידיאלי, אלה צריכים להגיע מלקוחות ממגזרים שונים וכאלה שעובדים עם רואה החשבון לפחות שלוש שנים או יותר. אם אין ביכולתו של רואה החשבון לספק את אלו, התקדמו הלאה לרואה החשבון הבא. 

פתיחת עוסק פטור, האם רואה חשבון מסייע בכך? 

רואי חשבון עסקיים חשובים לכל העסקים כדי לשמור על דיוק הרשומות והדוחות הפיננסיים, אבל הם עוד יותר חשובים עבור מי שפותחים עוסק פטור. כדי לפתוח עוסק פטור במס הכנסה, יש לציית לכל מיני שלבים, לעבור תהליכים בירוקרטיים, לארגן ולסדר מסמכים, לאסוף נתונים ומידע ועוד. 

אין ספק, פתיחת עוסק פטור עשויה להוות תהליך די מורכב עבור מי שאינם מתמצאים בתהליכים מול רשויות המס והבירוקרטיות שלהן. אם כך, רואה חשבון יהיה מאוד חשוב באופן כללי עבור עסקים, אבל במיוחד עבור עוסק פטור. רואי חשבון עוזרים לעוסק הפטור לפתוח את התיק במס הכנסה – על כל שלבי התהליך. 

כיצד עוסק פטור מסתייע ברואי חשבון? 

רואה חשבון של עוסק פטור יסייע בכל מה שקשור לאיסוף המסמכים השונים, דרך הגשתם למס הכנסה ולרשויות השונות, התנהלות מול ביטוח לאומי ומע"מ ועוד. כל זאת ועוד, בטווח המיידי והקצר – עד שלב פתיחת התיק של העוסק הפטור. 

לאחר שרואה החשבון יסיים לסייע בפתיחת התיק במס הכנסה, הוא יעבור לסיוע בטווח הארוך. במילים פשוטות, בטווח הארוך, תפקידו של רואה החשבון הוא לחסוך עבורכם כסף. נכון שרואה החשבון אמור לסייע בכל מה שקשור לחבויות המס של העוסק הפטור, אבל תפקידו של רואה החשבון הוא גם להוביל לכך שהעוסק הפטור ישלם כמה שפחות מיסים לפי החוק.  

תפקיד רואה החשבון משנה בהתאם לצרכי הלקוח 

זכרו, תפקידו של רואה החשבון העסקי משתנה בהתאם לסוג החברה והצרכים שלה. לדוגמה, בעסק בקנה מידה קטן, רואה חשבון יכול להידרש לנהל תזרים מזומנים, בעוד שאם מדובר בתאגיד גדול, רואה חשבון מעורב יותר בדיווח כספי ובביצוע ביקורות מיסים שונות. 

בסופו של דבר, בחירת רואה החשבון העסקי הנכון חיונית להצלחת העסק. חשוב למצוא רואה חשבון בעל מערך מיומנויות מגוון, בעל מוניטין טוב ומוכן לענות על הצרכים שלכם בתור עוסקים פטורים. ואם כך, אז הרי שהשלב הראשון בבחירת רואה חשבון עסקי הוא, לדעת מה אתם צריכים ממנו. לאחר שביררתם מול עצמכם ומול רואה החשבון מהם הצרכים העסקיים ממנו, דבר נוסף שצריך להסתכל עליו הוא המחיר של איש המקצוע. כמובן, לאחר שבדקתם אסמכתאות והמלצות באופן קפדני. 

10 התכונות המובילות שרואה חשבון צריך להחזיק בהן 

 1. אמינות ויושר. כל מילה נוספת מיותרת, אבל בכל זאת נציין שרואה חשבון לא אמין יכול לסבך אתכם עם החוק ועם רשויות המס. 
 2. ידע בדיני מיסים וחשבונאות במדינת ישראל, אלא אם נדרשת עבודה מול לקוח שעסקיו בחו"ל. 
 3. הבנה מעמיקה של כספים ותקציבים של חברות קטנות וגדולות, עצמאים ופרטיים. 
 4. יכולת הפעלה ועבודה ללא פיקוח (גם נושא האמינות נכלל כאן). 
 5. דיוק והבחנה בפרטים קטנים. 
 6. ידע כללי מעמיק בכלכלה הישראלית, חשוב שאיש המקצוע יהיה מסוג רואי החשבון שתמיד מקפידים להתעדכן בכל מה שקורה בכלכלת המדינה. 
 7. יכולות אנליטיות ויכולות חישוביות לטווח הקצר והארוך, מתמטיקה חייבת להיות הצד החזק של רואה חשבון. 
 8. יכולת התנהלות עם תוכנות וכלים דיגיטליים לניתוח נתונים שונים. 
 9. יכולת להעריך מימוניות כלכליות שונות מול בנקים או חברות, תוך בניית תזרימי כספים המושפעים מהמון גורמים שונים. 
 10. יכולת ניהול וניתוח היבטים פיננסיים על כל סוגיהם. 

האם כל רואה חשבון עובד עם עסקים מקוונים? 

עם המספר ההולך וגדל של עסקים קטנים שעוברים לאינטרנט, לא קל למצוא רואה חשבון עסקי אמין ומנוסה. גם כאן, יש הרבה דברים שצריך לקחת בחשבון בבחירת רואה חשבון לעסק מקוון באינטרנט. למשל, האם הם מציעים שירותים לחנויות אינטרנטיות? כמה ניסיון יש לרואה החשבון עם עסקים אינטרנטיים? כאשר מחפשים רואה חשבון לעוסק פטור עם עסק מקוון, הקפידו לשאול שאלות כמו אלו. 

לאחר שתבררו את כל הפרטים השונים, תוכלו לדעת שאתם בוחרים ברואה החשבון הנכון לכם ביותר לתחילת דרככם בתור עוסקים פטורים. אחר כך, כשתצטרכו לעבור לפתיחת עוסק מורשה או אולי אפילו חברה בע"מ, תגלו שהמורכבויות אינן נעצרות. אבל אין מה לעשות, זהו חלק בלתי נפרד מהחיים, מההצלחה שלנו ומההתפתחות העסקית.

רו

רו"ח קובי גינזבורג

רו"ח קובי גינזבורג מוסמך במינהל עסקים מאוניברסיטת תל אביב (MBA) ובמשפטים (LLM) מאוניברסיטת בר אילן. מבקר פנימי וחבר לשכת רואי החשבון בישראל ובבריטניה. קובי גינזבורג נמנה על הרו"חים המובילים בארץ ומעל ל-35 שנות ניסיון בתחום ראיית החשבון.

  ליצירת קשר נא למלא את הטופס ונחזור אליכם בהקדם
  Call Now Button דילוג לתוכן