מילוי והגשת הצהרת הון

בקשה רשמית מטעם רשות המיסים בדבר מילוי טופס הצהרת הון עשויה להעלות את רמות החרדה והבלבול אצל בעלי עסקים ועצמאים רבים. טופס הצהרת ההון הוא טופס דין וחשבון אשר מהווה כלי ביקורת מרכזי עבור פקידי השומה של מס הכנסה.

הטופס, אשר נגזר מסעיף 135 (1) (א) לפקודת מס הכנסה, מהווה הצהרה של הנישום (מחזיק התיק במס הכנסה) בדבר כל הנכסים, הרכוש וההון העצמי אשר נמצאים בבעלותו נכון לתקופת הזמן של ההצהרה.

האישורים הינם בגין נכסיך, נכסי בן/בת הזוג ושל ילדיך עד גיל 18.

מילוי הצהרת ההון עשוי להיות מורכב ולגזול זמן רב. על כן, עבור בעלי עסקים עם נכסים רבים (וגם עבור עצמאים עם מיעוט נכסים שחוששים מאופן המילוי של ההצהרה), ההמלצה הגורפת היא לפנות לגורמי מקצוע מתחום ראיית החשבון לצורך השלמת התהליך ומילוי נכון ומדויק של כל הטפסים כנדרש.

מהי המשמעות של טופס הצהרת ההון?

כאמור, את טופס הצהרת ההון יש למלא על פי דרישה של רשות המיסים ומשפיעה מאד על אופן המיסוי. באופן עקרוני, פקידי השומה רשאים לדרוש מכל אוכלוסיית בעלי העסקים והעצמאים את מילוי ההצהרה, זאת על פי שיקולים פנימיים ובמטרה לעקוב אחר הפעילות העסקית ואמינות נתוני ההכנסות השנתיים של כל עסק.

מטרתו הראשונית וגם העיקרית של טופס הצהרת ההון הוא לספק לפקידי מס ההכנסה תמונת מצב מלאה אודות מצבו הפיננסי העדכני של הנישום. תמונת מצב זו משמשת את מס ההכנסה לצרכי בקרה והשוואה שונים. כך למשל, נישום אשר מצהיר על הכנסות נמוכות מאוד במהלך שנות הפעילות העסקית שלו, ומנגד מצהיר על ריבוי נכסים וממון רב בהצהרת ההון, ודאי יעורר את חשדם של פקידי מס ההכנסה. חשד זה יוביל לביקורת סמויה או גלויה בדבר עבירות מרמה, העלמת מס, השמטה / אי הצהרה על נתוני מס שנתיים הכרחיים וכן הלאה. למעשה, משמש טופס ההצהרה ככלי לניתוח הכנסות מדווחות, הוצאות והון אישי ולבדיקת התקינות של כולם.

מלבד זאת, משמשת הצהרת ההון גם לצרכי השוואה. חשיבות הדיווח בדבר הנכסים שבבעלות הנישום מתגלה כאשר קיים חוסר התאמה מהותי בין הצהרות ההון במרוצת השנים. אדם אשר הצהיר בעבר על נכס אחד אשר נמצא בבעלותו, וכעבור מספר שנים הצהיר על אחזקה בארבעה נכסים נוספים, עשוי לעורר חשד בקרב רשויות המס.

מה כולל טופס ההצהרה?  

את מילוי טופס ההצהרה חשוב לבצע תוך ליווי צמוד של משרד ראיית חשבון מנוסה והנהלת חשבונות, ובכל מקרה לא לשלוח את הפירוט והדו"ח הסופי לפני מעבר ואישור סופיים של גורמי המקצוע המעורים בתחום. זכרו כי מילוי לא נכון וחוסר דיוק בהצהרה (במודע או שלא במודע) עלולים לגרור נזקים עתידיים, ובתוך כך גם לאפשר לרשות המיסים את הלגיטימציה להטיל סנקציות שיפגעו בעסק שלכם, לכן ליווי של יועץ מס הינו דבר מומלץ ביותר.

במהלך מילוי הצהרת ההון תידרשו לדווח על הבאים:

 • נכסים פיננסיים בישראל ובחו"ל (מסחר בשוק ההון, קרנות פנסיה, חסכונות והשקעות בכל מכשיר פיננסי אחר).
 • נדל"ן מניב בארץ ובחו"ל, לרבות דירות, בתים, מגרשים לפיתוח וכל נכס נדל"ן אחר.
 • כלי רכב (בבעלותכם או בבעלות בני המשפחה).
 • פירוט מקיף של רכוש נוסף, לרבות תכולת הבית כולה (מוצרי חשמל, תכשיטים, אוספים וחפצים יקרי ערך נוספים שנמצאים ברשותכם).
 • ביטוחים – ביטוח דירה, ביטוח בריאות, ביטוח מקצועי אחר וגם ביטוח רכב.
 • התחייבויות – משכנתאות, הלוואות / חובות לבנקים או לגופים חוץ בנקאיים.
 • מתנות וירושות.
 • כספות – קיומן של כספות בבית או בבנק את תוכנן צריך לכלול.
 • רכוש והתחייבויות בנאמנות, אפוטרופסות וכד'-אם הינכם משמשים כמיופה כח, אפוטרופוס, נאמן, נציג, עליכם לצרף רשימתם  ופרטי בעלים.
 • סטטוס בנקאי מקיף ומפורט על כל הפעילות שלכם, לרבות פעילות ניירות ערך.

אל ההצהרה תידרשו לצרף רישומי יתרות בבנק, חשבוניות קניה, הצהרת בעלות על הרכב, וגם נתונים אודות פדיון של תכניות חיסכון וטפסים רבים אחרים. אנו ממליצים להתייעץ עם רואה חשבון בעת מילוי הפרטים ולא לצרף או להשמיט שום דיווח או טופס ללא בחינה של עין מקצועית.

מי נדרש בהגשת הצהרת הון ומתי?

על אף שהצהרת ההון עשויה להישלח לכל בעל עסק ועצמאי בכל נקודת זמן שהיא, נהוג לשלוח את טופס ההצהרה הראשון לכל עסק שנפתח בשנת המס האחרונה. אם לא תישלח הבקשה בשנה הראשונה לפתיחת העסק של הנישום, היא ככל הנראה תישלח בשנה העוקבת לכל המאוחר.

לאחר מכן, הצהרת ההון עשויה להישלח מדי מספר שנים, זאת על מנת לבצע השוואות וביקורת שוטפת על הפעילות העסקית.

את הצהרת ההון יש למלא ולהגיש תוך 120 ימים ממועד קבלתה. את הטופס ניתן לשגר באופן מקוון, או לחילופין לשלוח באופן פיסי למשרדי מס הכנסה.

הגשת הצהרת הון בעזרת משרד רואי חשבון – כיצד תעשו זאת נכון?

עבור עצמאים עם מיעוט נכסים הגשת הצהרת הון היא תהליך פשוט וקצר. ולמרות זאת, רבים מהם בכל זאת חוששים מפני הבירוקרטיה המתלווה לכך. כאשר לנישום שנדרש בהגשת הצהרת הון יותר נכסים ורכוש הנמצאים בבעלותו, מילוי ההצהרה עשוי להפוך למורכב יותר, כך שלא ניתן למלא אותו באופן עצמאי וללא ידע מקצועי מתאים.

משרד רואי חשבון הוגן, גינזבורג, יודלביץ’ ושות’ מנוסה מאוד במילוי והגשה מדויקים של הצהרות הון לכל סוגי הלקוחות, כולל ביצוע השוואות נתונים ומתן הסברים משביעי רצון להפרשים עבור אנשי רשות המיסים. 

צוות רואי החשבון במשרד יודע בדיוק מהם השיקולים הקיימים במילוי ההצהרה, וביכולתו לאסוף את הנתונים בצורה יעילה ומהירה, כמו גם להזין לטופס ההצהרה את כל המרכיבים במקומם המתאים ויעוץ עסקי מקיף. יתרון מהותי של הגשת הצהרת הון בעזרת משרד רואי חשבון הוגן, גינזבורג, יודלביץ’ ושות’ טמון בעובדה שהמומחים שלנו מבצעים השוואה להצהרות הון קודמות, מנתחים את מקור ההבדלים ומספקים מראש הסברים להפרשים. כמו כן, הצוות של המשרד מלווה את לקוחותיו בתהליכי ערעור, דיוני שומות מס והגשת דו”חות אישיים נוספים בהתאם לצורך ולדרישה. 

בין אם אתם לקוחות קיימים של משרד רואי חשבון הוגן, גינזבורג, יודלביץ’ ושות’ ובין אם אתם מעוניינים באנשי מקצוע שילוו אתכם במהלך מילוי הצהרת ההון, אתם מוזמנים לפנות אלינו עוד היום. אנו נשמח לסייע לכם לעבור את המשוכה הזו במינימום זמן וטעויות. 

רו

רו"ח קובי גינזבורג

רו"ח קובי גינזבורג מוסמך במינהל עסקים מאוניברסיטת תל אביב (MBA) ובמשפטים (LLM) מאוניברסיטת בר אילן. מבקר פנימי וחבר לשכת רואי החשבון בישראל ובבריטניה. קובי גינזבורג נמנה על הרו"חים המובילים בארץ ומעל ל-35 שנות ניסיון בתחום ראיית החשבון.

  ליצירת קשר נא למלא את הטופס ונחזור אליכם בהקדם
  Call Now Button דילוג לתוכן