ביקורת בעסק

ביקורות לעסק הן היבט חיוני לשמירה על השלמות הפיננסית והתפעולית של כל עסק. ביקורות אלו נועדו לבחון ולאמת את הדיוק של הרשומות והנהלים הפיננסיים, כמו גם לזהות תחומי סיכון או הזדמנות לשיפור. 

ישנם מספר סוגים של ביקורת לעסק: לרבות ביקורת חקירתית, ביקורת חשבונות וביקורת פנימית. כל אחת מסוגי הביקורות הללו היא בעלת מטרה ומיקוד ספציפי משלה. ביקורות אלו יכולות להתבצע על ידי מחלקות של החברה או העסק, או על ידי משרד רואי חשבון או הנהלת חשבונות חיצונית שמתמחה בתחום. ביקורות הן קריטיות כדי להבטיח שהעסק יוכל להמשיך ולפעול בצורה יעילה ואפקטיבית.

מומלץ לעסק להשתמש ברואה חשבון לביקורת, מכיוון שהוא בעל המקצוע, עם המומחיות והידע הנדרשים כדי לסקור ולהעריך כראוי את המידע הפיננסי. רואי חשבון מבינים את העקרונות החשבונאיים, החוקים והתקנות שיש לפעול לפיהם, ויכולים לספק חוות דעת מקצועית, עצמאית ואובייקטיבית על העסק. רואה חשבון מנוסה יכול גם לנתח את הממצאים ולהציע המלצות לשיפור תהליכים פיננסיים ובקרה.

רואה חשבון גם מבטיח כי הביקורת נעשית במקצועיות ובדיוק מירביים, ומעניקה לבעלי העסקים שקט נפשי וביטחון שהעסק שלהם במצב כלכלי תקין.

סוגי בקורות לעסק המבוצעות על ידי רואה חשבון

 • ביקורת חשבונות – ביקורת שכל ארגון, חברה, עסק או עצמאי חייבים בה.
 • ביקורת חקירתית – ביקורת שמבוצעת כשיש חשד לאי סדרים בכל עסק שהוא.
 • ביקורת פנימית – ביקורת לבדיקת חוזקות וחולשות של כל ארגון, חברה או עסק.

ביקורת בעסק

מהי ביקורת חשבונות?

ביקורת חשבונות היא בדיקה של היבט ספציפי של הרשומות הפיננסיות של החברה, כגון הכנסות, הוצאות ועוד. ביקורות אלו נעשות בדרך כלל פעם בשנה על מנת  לאמת את הנתונים לקראת הגשת הדוחות הכספיים.

ישנם משרדי ראיית חשבון שנותנים שירותים של ביקורת חשבונות לכל סוג של עסק. אם אלו הם עצמאיים הפועלים כעוסק פטור או כעוסק מורשה, חברות, עסקים, ארגונים, תאגידים ועוד. 

שירותי ביקורת חשבונות כוללים:

 • ביקורת של מערך ניהול הספרים החשבונאי.
 • ביקורת על הדו"חות הכספיים של עסק או חברה.
 • ביקורת על הנתונים הפיננסיים והכלכליים של העסק – כמו למשל: תזרים מזומנים, הון חוזר, אשראי וכיוצא באלו. 
 • ביקורת חשבונות לגבי היבטי מיסוי שונים ודיווחים לרשויות המיסים.
 • ביקורת על ניהול נושא השכר לעובדים.
 • נושאים נוספים, על פי הצרכים והדרישות הספציפיות של החברה או העסק.

כשבוחרים רואה חשבון שיבצע את ביקורת חשבונות, מומלץ לוודא שהוא מקצוען, בעל ניסיון, מוניטין וידע להיענות ולהתאים את השירות באופן ספציפי לעסק המדובר.

מהי ביקורת חקירתית?

מבוצעת במקרים בהם קיים חשד לאי סדרים כמו הונאה, תרמיות עסקיות, שימוש לא נאות של תקציבי העסק, וכד'. הביקורת תבוצע בדרך כלל בתגובה לחשש או חשד ספציפי, ולכן זו ביקורת שאמורה להיערך על ידי גורם חיצוני לעסק. הביקורת תכלול בחינה מעמיקה יותר של רישומים פיננסיים, נהלים וכוח אדם. המטרה של ביקורת חקירתית היא לחשוף כל עוולה ולקבוע את היקף הבעיה, וכן להמליץ על פעולות מתקנות.

ביקורות חקירתיות מתבצעות בדרך כלל על ידי משרד רואי חשבון שהם גוף ניטרלי ואובייקטיבי מבחינת העסק. רואי חשבון אמורים לחשוף הפרות אתיות, פיננסיות, הונאות, אי התאמות בדיווחים או חוסר איזון בנתונים. לא כל משרד רואי חשבון מסוגל לתת שירות של ביקורות חקירתיות, אלא אם כן הוא משרד רואי חשבון חקירתי.

ביקורת חקירתית יכולה להתבצע בעסקים בינוניים או גדולים כמו גם בגופים ממשלתיים, תאגידים ועוד. למשרד רואי חשבון חקירתי יש את הזכות החוקית לערוך חקירות על רישומים פיננסיים ועניינים אישיים של אדם או ארגון עסקי. מטרת הביקורת היא שאם אכן התבצעו בעסק פעולות שלא כדין, הונאות, תרמיות וכד', ניתן יהיה לספק מידע מקיף למטרת תביעה, לרבות הגשת כתבי אישום כחוק.

שירותי ביקורת חקירתית כוללים:

 • בדיקה של כל דבר  חשוד המתרחש בארגון מבחינה פיננסית. 
 • בחינה האם יש הפרות כלשהן שצריך לבדוק לעומק.
 • בדיקה האם יש חישובים שגויים שנעשו בניהול הספרים.
 • בדיקה האם היו התנהלויות פיננסיות לא מוסברות ועוד.

ביקורת בעסק

מהי ביקורת פנימית?

זוהי בקורת שנועדה לבדוק, לנתח ולהעריך את כל הנתונים של הפעילות הפיננסית והעסקית החל מבקרה פיננסית ועד עמידה בחוקים ותקנות. מטרת הביקורת הפנימית היא לזהות תחומים לשיפור ולוודא שהחברה פועלת בצורה יעילה ותואמת. זה מאפשר להבין את החולשות והחוזקות של העסק, החברה, הארגון, התאגיד ועוד.

לעיתים הביקורת הפנימית נערכת על מחלקה ייעודית בעסק עצמו (במידה והוא גדול), אך בשנים האחרונות מתבססת לה ההבנה של החשיבות לשכור גם משרד רואי חשבון מומחה בתחום שיסייע בתהליך, יציע המלצות לשיפורים, יוודא שהבקרה נעשית על פי הדרישות הרגולטוריות, ועוד.

שירותי ביקורת פנימית כוללים:

 • ניתוח כל הנתונים הפיננסיים והעסקיים
 • בדיקת תהליכי הדיווח הכספי של העסק
 • ייעוץ לגבי מערכות סליקה וכד'
 • הערכת סיכונים
 • המלצות לשיפור תהליכים עסקיים

סיכום

ביקורות הן היבט חשוב של ניהול פיננסי ועסקי של עסקים בכל הגדלים והענפים. הן מספקות תובנות חשובות לגבי הבריאות הפיננסית של העסק, ומסייעות לזהות את כל התחומים הדורשים שיפור. רואה חשבון יכול לספק גם הכוונה וייעוץ כיצד לשפר תהליכים פיננסיים ובקרה, אשר בסופו של דבר יכולים להוביל להגברת היעילות והרווחיות.

רו

רו"ח קובי גינזבורג

רו"ח קובי גינזבורג מוסמך במינהל עסקים מאוניברסיטת תל אביב (MBA) ובמשפטים (LLM) מאוניברסיטת בר אילן. מבקר פנימי וחבר לשכת רואי החשבון בישראל ובבריטניה. קובי גינזבורג נמנה על הרו"חים המובילים בארץ ומעל ל-35 שנות ניסיון בתחום ראיית החשבון.

  ליצירת קשר נא למלא את הטופס ונחזור אליכם בהקדם
  Call Now Button דילוג לתוכן