עוסק מורשה

עוסק מורשה

ייעוץ וליווי חשבונאי ועסקי לעסקים בצמיחה

משרד רואי חשבון הוגן, גינזבורג, יודלביץ' ושות' מלווה אתכם בתור עוסק מורשה מיום פתיחת העסק או שינוי הסטטוס מעוסק פטור לעוסק מורשה ולאורך כל הדרך, לעבר צמיחה עסקית ואישית שלכם! המשרד מציע שירותי ראיית חשבון מקיפים ומותאמים אישית, בהתאמה מושלמת לעצמאים ועסקים קטנים ובינוניים, עם צוות גדול וזמין של רואי חשבון, עורכי דין, יועצי מס, מנהלי חשבונות, חשבי שכר וכל מי שאתם צריכים להתנהלות כלכלית ועסקית חכמה ויעילה.  

עוסק מורשה הוא אופן רישום העסק שלכם מול מס ערך מוסף, כאשר המשמעות היא שאתם חייבים בתשלום מע"מ על עסקאות וגם חייבים לגבות מע"מ מלקוחותיכם. כמו כן, ההגדרה של עוסק מורשה מאפשרת קיזוז תשלומי מע"מ מתקבולי המע"מ ומצריכה מכם כעסק להפיק חשבוניות מס ולהגיש דיווחים תקופתיים למע"מ ולשלם את הפרשי המע"מ כפי שיהיו. הגדרת העוסק היא רק מול מע"מ, עוסק מורשה חייב בהתנהלות תקינה ונכונה מול מס הכנסה וביטוח לאומי. משרדנו ישמח לספק לכם ייעוץ וליווי מקצועי כך שתתנהלו בצורה חוקית ויעילה וכמו כן בצורה שתספק תוצאות אופטימאליות מבחינת מיסוי וניהול עסקי. 

עוסק מורשה יכול להיות יחיד עצמאי או שותפות, כאשר לצד בעלי מקצועות חופשיים החייבים להירשם כעוסקים מורשים, מי שמחזור עסקאותיו השנתי עולה על 102,292 ש"ח גם נדרש להירשם כעוסק מורשה ולא כעוסק פטור (נכון לשנת 2022). 

עדיף מנהל חשבונות לעוסק מורשה או רואה חשבון? 

התשובה לשאלה זו תלויה בסוג העסק. ככל שהעסק יהיה מורכב יותר והכנסותיו יצריכו חישובים מיוחדים (כמו המרות של מטבע זר או תקנות מס במדינות זרות), כך תצטרכו סיוע מקצועי יותר בהגשת טפסים, הכנסות, חישוב הוצאות וכו'. 

השאלה היא: האם צריך עזרה גם של רואי חשבון וגם של מנהלי חשבונות, או שאפשר להיעזר רק באחד מאלו? ההבדל העיקרי בין השניים הוא, ששירותי רואה החשבון מוגבלים להחזרי מס, בעוד שמנהלי חשבונות מספקים שירותים לכל הנושאים הקשורים לחשבונאות. בהתאם לסוג העסק שלכם, בחרו את השירות הנכון ביותר.

מה צריך לדעת על פתיחת תיק עוסק מורשה? 

הדבר הראשון שצריך לדעת על תעודת עוסק מורשה הוא, שזהו למעשה מסמך שמאפשר באופן חוקי למחזיק אותו, לנהל עסקים במדינת ישראל. מכיוון שמסמך זה נדרש על פי חוק, עליך לעבור תהליך של פתיחת תיק עוסק מורשה אם אתה מתכנן למכור מוצרים, סחורות או שירותים.

ההבדל בין עוסק פטור לעוסק מורשה הוא, שעוסק פטור אינו משלם מיסים על ההכנסות שלו, בעוד שעוסק מורשה חייב להיות רשום במס הכנסה בתור משלם מיסים. ככזה, עוסק מורשה יהיה חייב לגבות מע"מ בנוסף על מחיר השירותים או המוצרים שהוא מוכר.

מי צריך תעודת עוסק מורשה? 

נכון ל-2022, עוסקים מורשים הם אלה שיש להם תעודת עוסק רשום ורשאים למכור, לסחור או להחליף סוגים מסוימים של סחורות, מוצרים או שירותים שונים. עוסק מורשה חייב להיות מורשה במס הכנסה, בעל תעודת עוסק מורשה, ויצטרך לציית לכל החוקים המדינתיים והמקומיים על מנת למכור כל מוצר או שירות במדינתו או ביישובו.

אם אתם לקראת פתיחת תיק במס הכנסה לעוסק מורשה, אנחנו ממליצים לעשות זאת בליווי של רואה חשבון או מנהל חשבונות. כיצד תדעו במי מהם לבחור? ישנם הבדלים מסוימים בין אנשי המקצוע האלו.

רואה חשבון או מנהל חשבונות לעוסק מורשה? 

רואה חשבון או מנהל חשבונות יכולים לסייע לעוסק מורשה בתיוק ודיווח על הכנסות, הוצאות ועוד. הם יכולים גם לעזור להם לסדר את המסמכים ולהכין דוחות כספיים. עוסקים מורשים אינם נדרשים לרו"ח בצוות, אך חלקם עושים זאת מכיוון שהם מספקים ייעוץ מומחה בכל הנוגע למיסים, חשבונאות ודוחות כספיים.

בשורה התחתונה, שירותי הכנת וייעוץ מס הם תמיד מבוקשים מאוד (כי הם מורכבים לביצוע עצמי). ישנם יתרונות רבים לשימוש ברואה חשבון או מנהל חשבונות. אנשי מקצוע אלו יכולים לעזור בתיוק ודיווח על הכנסות, הוצאות ועוד, אבל גם לייעץ לכם בנוגע למיסים המשולמים בעסק.

היתרונות של מנהל חשבונות ורואה חשבון 

רואה חשבון או מנהל חשבונות יכולים לסייע לעוסק מורשה מס הכנסה בהגשה ודיווח על הכנסות, הוצאות ועוד. ישנם יתרונות רבים הנלווים לשירות זה, כגון חיסכון בזמן בהזנת נתונים וחישובים בהם ניתן להשתמש למשימות אחרות.
אם אתה עוסק מורשה וזקוק לעזרה בהגשת המיסים שלך, יש כמה צעדים שאתה יכול לנקוט בהם:

ראשית, עליך להיות מורשה ובעל תעודת עוסק מורשה.

שנית, עליך להירשם במס הכנסה כדי לדווח על ההכנסות וההוצאות שלך.

שלישית, אם העסק שלך צומח וזקוק לתמיכה נוספת, שקול לשכור רואה חשבון או מנהל חשבונות שיעזור לך עם המיסים שלך. ככל שהעסק יצמח ואולי אפילו תהפכו לחברה בע"מ, כך תעזרו ברואי חשבון מומחים בתחומם.

שירותי המשרד לעוסק מורשה

  • פתיחת עוסק מורשה מול מס ערך מוסף, כמו כן ליווי בפתיחת העסק מול מס הכנסה וביטוח לאומי.
  • הכנת דו"ח תקופתי (אחת לחודשיים או אחת לחודש, בהתאם לגובה המחזור) למע"מ ותשלום המע"מ הרלוונטי.
  • סיוע, ליווי וייעוץ לגבי רישום הוצאות וניהול המע"מ עבור עוסקים מורשים. 
  • הכנת דו"ח שנתי למס הכנסה עבור עוסק מורשה.
  • סיוע וליווי בהתנהלות מול ביטוח לאומי לעוסק מורשה.
  • ביקורת וייעוץ לגבי התנהלות חשבונאית רלוונטית ותקינה לעוסקים מורשים – בהתאם לסוג ומהות העסק. 
  • בחינת הכדאיות של מעבר לסטטוס של חברה בע"מ או הישארות בסטטוס של עוסק מורשה – כולל ליווי בתהליך פתיחת חברה בעת הצורך.
  • שירותי ניהול חשבונות לעוסקים מורשים.
  • סיוע בהחזרי מס לעוסקים מורשים.
  • ייעוץ וחישוב תשלום מקדמות מס הכנסה לעוסקים מורשים.

נציין כי אמנם ההגדרה של עצמאי/עסק כעוסק מורשה מצריכה התנהלות חשבונאית ופיננסית שונה מעוסק פטור, אך היתרון של הגדרה זו הוא באפשרות לקיזוז המע"מ וכך לנהל פיננסית את העסק שלכם בצורה חכמה יותר.  

רוצים סיוע בפתיחת עוסק מורשה? מחפשים רואה חשבון מקצועי ואמין שילווה אתכם מבחינת חשבונות, דוחות והתנהלות פיננסית נכונה של עוסק מורשה? פנו היום למשרד רואי חשבון הוגן, גינזבורג, יודלביץ' ושות' ונשמח ללוות אתכם בדרך לצמיחה והצלחה עסקית ברת קיימא.

רו"ח קובי גינזבורג

רו"ח קובי גינזבורג

רו"ח קובי גינזבורג הוא מוסמך במינהל עסקים מאוניברסיטת תל אביב (MBA) ובמשפטים (LLM) מאוניברסיטת בר אילן. כמו כן, הוא מבקר פנימי וחבר בלשכת רואי החשבון בישראל ובבריטניה. קובי גינזבורג נמנה על הרו"חים המובילים בארץ ומעל ל-35 שנות ניסיון בתחום ראיית החשבון.

מאמרים
Call Now Button דילוג לתוכן